14.04.2015 23:08

Pravda o lacných hypotékach?

Nie všetko je vždy také, ako to vyzerá

O rekordne lacných hypotékach počuť už dlhé mesiace. Úroky na hypotékach a úveroch na bývanie postupne klesajú a dosahujú historické minimá. No všetko komplikuje výrazné obmedzenie stopercentných hypoték. Keď ľudia nemajú úspory a potrebujú si požičať peniaze na celú hodnotu nehnuteľnosti, banky im na financovanie bývania ponúknu aj drahý spotrebný úver.

Banky momentálne spúšťajú jarnú kampaň a snažia sa lákať klientov na lacné úvery na bývanie. Banky na obmedzený čas ustúpili od poplatkov za poskytnutie úverov a dočasne znížili úrokové sadzby pri vybraných fixáciách. Nulové poplatky znamenajú napríklad úsporu 320 eur pri úvere vo výške 50-tisíc eur.
 

Drahé spotrebné úvery

Aj napriek zľavám a neustále nižším úrokom na úveroch na bývanie, nemusí byť hypotéka až taká výhodná. A to pre tých, ktorí potrebujú úver vo výške sto percent hodnoty nehnuteľnosti. Národná banka Slovenska (NBS) totiž od komerčných bánk žiada, aby hypotéky na 90 a viac percent hodnoty nehnuteľnosti nepresiahli štvrtinu všetkých novoposkytnutých hypoték.

Banky toto obmedzenie riešia po svojom. Klientom ponúknu nižšiu hypotéku a zvyšok peňazí poskytnú vo forme spotrebného úveru. Spotrebný úver je však oproti hypotéke štyri- až päťkrát drahší.

Prečo si sporiť

Koniec stopercentným hypotékam znamená aj to, že ľudia by mali nad vlastným bývaním uvažovať dlhšie a pokúsiť sa niečo si pred zaviazaním sa na desiatky rokov aj našetriť. Platí pritom, že čím viac máte nasporené, tým výhodnejší môžete dostať od banky úver.

Optimálne je, ak klienti majú 20 až 30 percent vlastných prostriedkov na financovania bývania. Klienti by mali kúpu nehnuteľnosti viac plánovať a pred samotným riešením úveru aspoň rok alebo dva sporiť.

Prečo si nebrať hypotéku na sto percent hodnoty nehnuteľnosti

Banky ponúknu najvýhodnejšie podmienky, ak hypotéka, ktorú si beriete, nepresiahne 70 percent z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

Myslieť aj na rezervu

Aby ste hypotéku zvládli a neprerástla vám cez hlavu, je tiež dobré počítať s rezervou. Inak sa môže takisto stať, že budete musieť siahnuť po drahom spotrebnom úvere.

Zo skúseností vyplýva, že náklady na vybavenie bytu, respektíve rekonštrukciu, väčšinou prekročia o 20 až 30 percent aj v situácii, keď máte pripravený rozpočet a plán výdavkov. Treba s tým počítať, inak budete nútení siahnuť v núdzi po drahom úvere alebo zľaviť z požiadaviek.



Zdroj: Aktuálne.sk 

—————

Späť


Kontakt

Peter Palenčár

Konštantínova 6
080 01 Prešov


0903 222 436